Recepty Rychlá večeře
Recept na rychlou večeři by neměl chybět v žádné domácnosti, protože vám může notně ulehčit život. Rychlou večeří se myslí jídla udělaná do půl hodiny a s několika ingrediencemi. A tak večeří může být recept na salát, recept na rychlou polévku nebo nějaký recept na pomazánku. Jedna věc se ale musí při večeřích držet. Jídlo by nemělo být příliš těžké a náročné na trávení. Takže volte spíše jídla lehká a stravitelná. Recepty na rychlou večeři vám přinášíme právě tady v této kategorii.
Burrito s vepřovou panenkou a salsou z avokáda
Potřebné ingredience receptu
- 2 větvičky koriandru
- šťáva z 1 limetky
- 1 avokádo
- sůl a pepř
- 450 g vepřové panenky
- 2 lžíce slunečnicového oleje
- 2 malé cibule
- 2 stroužky česneku
- 2 zelené papriky
- 1 lžíce chilli
- 80 g strouhané goudy
- tortilly
Postup přípravy receptu
Burrito je celosvětově velmi oblíbené jídlo, které dávno získalo věhlas za hranicemi Mexika. Recept na burrito asi není pro úplné začátečníky, ale s trochou soustředění to také není nic nemožného. Důležité je pořádně zabalit tortillu, aby náplň nelezla ven a aby se v burritu drželo teplo. Co dovnitř je víceméně na vás. Tento recept na burrito je s vepřovou panenkou a avokádovou salsou, což je kombinace, která nás baví.
--Nejprve na salsu opláchneme limetky a vymačkáme z nich šťávu. Opláchnutý koriandr nakrájíme nadrobno. Vnitřek avokáda nakrájíme na kostičky a potom společně s koriandrem a šťávou z limetky dáme do mističky a pořádně vidličkou rozmačkáme. Podle potřeby dosolíme.
--Potom oloupeme česnek a cibuli. Česnek na tenké plátky a cibuli na kostičky. Omytou papriku a bez jadýrek nakrájíme na proužky.
--Pod studenou vodou omyté maso nakrájíme na proužky. Na rozpáleném oleji zprudka osmažíme, cca 4 minuty. Potom do pánve dejte připravenou cibuli, česnek a papriku. Společně smažíme další asi 2 minuty. Vše dochutíme solí, pepřem a chilli kořením. Úplně nakonec přidáme nastrouhanou goudu. Pánev dáme stranou.
--Nakonec tortilly necháme nahřát v troubě, naplníme tou skvělou směsí z pánve a salsou a pořádně zabalíme.
Kuře na kari
Potřebné ingredience receptu
- 4 ks kuřecích prsních řízků
- 2,5 lžičky kari koření
- 2 lžíce slunečnicového oleje
- 1/2 lžičky čerstvě mletého černého pepře
- 1 menší cibule nakrájená najemno
- 400 ml kokosového mléka
- 3 cm čerstvého oloupaného zázvoru
- 4 stroužky česneku
- 150 g čerstvého baby špenátu
- hrst nahrubo nasekaných pražených arašídů
- sůl
Postup přípravy receptu
Kuře na kari je pojem. A to všude na světě. Kuře na kari totiž několikrát obkroužilo svět, aby se zase jako bumerang vrátilo, a to i do českých kuchyní. Jde opravdu o velmi oblíbený recept, který skvěle uplatníte například večer doma, když máte sice velký hlad, ale málo energie. Rychlá večeře je hned na světě. Recept na kuře na kari třeba s rýží je jednoduchý. To znamená, že jej zvládne téměř kdokoliv. A když vám z večera něco zbyde, dejte kuře na kari do krabičky a provokujte svoje spolupracovníky, když vám kuře na kari zavoní kanceláří. Jenom je potřeba doma mít plechovku kokosového mléka a kousek zázvoru. Kuře na kari je prostě skvělou volbou na rychlou večeři pro každého.
--Nejprve si připravte maso. Kuřecí prsní řízky, omyté a osušené, nakrájejte na kousky velké 2 centimetry. Ty osolte a smíchejte s mletým pepřem a také s kari kořením.
--V míse dohladka rozmixujte kokosové mléko, česnek a zázvor.
--Ve větší pánvi nechte zesklovatět nadrobno nakrájenou cibuli. K ní přidejte maso s kořením a rychle orestujte. Potom přilijte kokosové mléko a nechte 7–10 minut mírně probublávat.
--Zhruba jednu minutu před dokončením přidejte do pánve špenát.
--Podávat můžete s praženými arašídy, rýží nebo chlebovou plackou.
Brokolicové karbanátky
Potřebné ingredience receptu
- 1 ks brokolice
- 2 ks vejce
- 2 lžíce hladké mouky
- 4 lžíce strouhanky
- sůl, pepř
- 70 g parmazánu
- 1 stroužek česneku
- olej na smažení
Postup přípravy receptu
Tento recept na brokolicové karbanátky je další z řady zeleninových placiček, které tak skvěle nahrazují karbanátky s mletým masem. Pokud tedy doma máte, nebo jste v obchodě narazili na nějakou pěkně zelenou brokolici, neváhejte ani vteřinu, brokolicové karbanátky jsou ta správná volba. Nejenže vás budou strávníci, i ti nejmenší chválit, ale i jim připravíte jídlo, které je bohaté na vlákninu a vitaminy. Další přidaná hodnota receptu na brokolicové karbanátky přinese kousek úlevy začínajícím kuchařům a kuchařkám. Recept na brokolicové karbanátky totiž nepředstavuje žádné složité vaření. Postup přípravy vyniká lákavou jednoduchostí, která rovněž potěší při přemýšlení, jak na rychlou večeři.
Brokolicové karbanátky svoji oblibu pravděpodobně čerpají z popularity různých zeleninových placiček, jejichž pradědečkem jsou bramboráky. Stačí tedy vyměnit brambory za brokolici a máte skvělou večeři, oběd nebo třeba i svačinu, protože brokolicové karbanátky nastudeno potěší ve dne v noci a spolu s čerstvým pečivem a třeba jogurtovým dipem úplně vybízejí k noční přepadovce vaší ledničky. Recept na brokolicové karbanátky, který jsem pro vás připravili, je poměrně konzervativní, takže si jej upravujte podle libosti. Recept na karbanátky z brokolice se vám bude ještě mnohokrát hodit.
--Nejprve nakrájejte brokolici na kousky. Tvrdší košťál na tenká kolečka a takto nakrájenou brokolici v osolené vodě uvařte doměkka.
--Potom uvařenou brokolici spolu s česnekem tyčovým mixérem rozmixujte, aby vznikla hmota hrubší konzistence.
--Ve větší míse rozšlehejte vejce, přidejte parmazán najemno nastrouhaný, strouhanku, mouku a vše důkladně promíchejte. Nakonec přidejte směs s brokolicí, kterou mezitím nechte vychladnout.
--Na rozpáleném oleji smažte dozlatova z obou stran. Podávejte, s čím je máte nejraději.
Květákové placičky
Potřebné ingredience receptu
- 1 větší květák
- 1 lžička kmínu
- 1 lžička muškátového oříšku
- sůl a pepř
- 2–4 vejce podle velikosti
- hrubá mouka podle počtu použitých vajec
- slunečnicový olej na smažení
Postup přípravy receptu
Květákové placičky mají rádi všichni lidé dobré vůle, hlavně děti. Květákové placičky totiž potřebují hlavně dobrý, krásně žlutý květák. Když tedy třeba během zimy narazíte v obchodě na parádní květák, vůbec neváhejte a kupte ho. Květákové placičky se výborně hodí ke svačině, jako hlavní jídlo i rychlá večeře. Dalším faktem, který přispívá k jejich oblíbenosti, je praktičnost. Nastudeno do ruky květákové placičky udělají radost úplně všem. K tomu čerstvé pečivo a trochu majonézy. Nebo úplně jiná kombinace, která vás bude bavit. Květákové placičky můžete třeba zkusit servírovat s pohankou a omáčkou z manga. Fantazii se meze nekladou.
Květákové karbanátky mají své příbuzné například v mrkvových placičkách nebo cuketových placičkách. Květákové karbanátky nebo květákové placičky, chcete-li, patří k těm nejjednodušším receptům, kterými můžete vytvořit skvělé hlavní jídlo. A proto květákové karbanátky, do nichž lze také přidat mleté maso, zvládnou i začínající kuchařky a kuchaři. Květákové placičky prostě nikdy nezklamou, a to cenou, snadnou přípravou a svojí oblíbeností. Recept na květákové placičky právě zde.
--Nejprve květák rozdělte na jednotlivé růžičky. Tvrdé konce vyhoďte. Poté květák 10 minut vařte ve vroucí vodě, do které přidejte kmín. Potom zceďte a nechte vychladnout.
--Uvařený květák rozmačkejte, přidejte muškátový oříšek a opepřete a osolte. Žloutky přidejte ke květáku a z bílků vyšlehejte sníh. Květákovou směs zahusťte moukou. Opatrně přidejte našlehané bílky.
--Rozpalte v pánvi vyšší vrstvu oleje a smažte na něm placičky z obou stran dozlatova.
Tatarák neboli tatarský biftek
Potřebné ingredience receptu
- 4–8 krajíců chleba
- 600 g jemně krájeného nebo škrábaného hovězího masa na tatarák (svíčková, falešná svíčková, zadní, roštěnec)
- 1 lžíce kaparů
- 1 lžíce worcesterské omáčky
- 1 lžíce kvalitního kečupu
- 1 lžíce dijonské hořčice
- 4 ks žloutků
- 1 ks malé cibule, ideálně šalotky
- 4 stroužky česneku
- sůl a čerstvě namletý pepř
Postup přípravy receptu
Recept na tatarák neboli tatarský biftek se kdysi solil potem nájezdníků kmene Tatarů a jejich koní, když si maso při svých válečných nájezdech dávali pod sedlo. Po celodenní jízdě bylo hovězí maso tak akorát spařené a zpocené, jen ho trochu okořenit a pochutnat si na něm. Ne, děláme si legraci. I když je tato historka docela poutavá, tak vznik dobroty, jako je recept na tatarák, se musí hledat jinde. Recept na tatarák totiž pochází z Francie. Na přelomu 19. a 20. století byla Paříž inkubátorem nejrůznějších moderních směrů nejen v umění, ale samozřejmě i v gastronomii. Pařížané během belle époque objevili kouzlo kombinaci syrového masa smíchaného s kapary, cibulí a vaječným žloutkem. Pokud vám název tatarský stále vrtá hlavou, tak vězte, že slovo má původ v tatarské omáčce, bez které se kdysi recept na tatarák neobešel. Mimochodem, tatarská omáčka také nepochází z Tatarstánu, ale rovněž z Francie.
Recept na tatarák je možno udělat z různých druhů mas, nejen z hovězí svíčkové. Recept na tatarák bude skvělý i z falešné svíčkové, zadního nebo roštěnce. Maso na recept na tatarák můžete normálně namlít, ale i nadrobno nakrájet nebo naškrábat. Mezi základní ingredience se počítají sůl, pepř, žloutek a olej. Další věci na ochucení vybírejte čistě podle vašich preferencí. Topinka může být opečená nasucho i v troše oleje. Recept na tatarák čtěte zde.
--Topinky dělejte nasucho na pánvi, nebo chleba na chvíli strčte do trouby.
--Namleté, naškrábané nebo nakrájené maso smíchejte s nasekanými kapary, nadrobno nakrájenou cibulí, worcesterskou omáčkou, kečupem, hořčicí a vaječnými žloutky. Nezapomeňte na sůl a pepř a pořádně promíchejte.
--Podávejte na česnekem potřených topinkách.
Šunková pěna
Potřebné ingredience receptu
- 100 g kvalitní šunky
- 2 lžíce másla
- 1 sýr žervé
- 2 lžíce zakysané smetany
Postup přípravy receptu
Šunková pěna a její recept se bude hodit každým rodičům, kterým docházejí nápady a čas jim už dávno došel. Šunková pěna je takové zpestření přesnídávek, svačin a rychlých večeří. Šunková pěna může být udělána z různých ingrediencí. Lze ji vytvořit lehčí a řidší, ale i hustější, aby dětem držela v pečivu během velké přestávky ve škole. Nicméně šunkové pěně sluší kromě pečiva i třeba kukuřičné placky nebo zeleninové tyčinky. Sůl v receptu na šunkovou pěnu není, protože šunka i sýr žervé už soli obsahují dost. Existuje ještě jeden důvod, proč šunková pěna připravená doma je nejlepší řešení. Ta kupovaná je totiž sice pěkně růžová, ale jenom „díky“ přidaným chemickým barvivům. Recept na šunkovou pěnu můžeme jen doporučit. Recept zde.
--Nejprve nakrájejte šunku na jemno. Potom ji tyčovým mixérem rozmixujte s máslem a sýrem žervé na kaši.
--Potřebné konzistence pak dosáhnete přidáním 2 lžic zakysané smetany nebo bílého jogurtu.
Rigatoni s tuňákem, cuketou a bazalkou
Potřebné ingredience receptu
- 350 g rigatoni nebo jiných krátkých těstovin
- 3 ks (po 80 g) tuňáka v konzervě (ideálně Rio Mare s citronem a černým pepřem)
- 700 g cukety
- 1 stroužek česneku
- 80 ml extra panenského olivového oleje
- sůl
- 1 hrst čerstvé bazalky
Postup přípravy receptu
Recept na rychlou večeři člověk aby pohledal. Vyskytnou se totiž dny, kdy prostě za plotnou trávit čas nechcete, protože byste byli raději s rodinou nebo přáteli. Právě z toho důvodu jsme pro vás vybrali recept na těstoviny s tuňákem, který představuje trochu jinou vývojovou linii této kombinace. Plechovku s tuňákem a balíček těstovin má doma každý, a tak je rychlá večeře na světě za pár minut, přičemž kratší doba přípravy neubírá nic na chuti a vydatnosti. Recept na těstoviny s tuňákem, cuketou a bazalkou najdete právě zde.
(Jestliže neseženete tuňáka s citronem a černým pepřem, stačí koupit toho v oleji a citronovou šťávu a černý pepř k němu přidat.)
--Nechte vařit vodu v hrnci. Jakmile vře, přidejte sůl.
--Umyté cukety nakrájejte podélně na polovic a potom na tenké plátky. Dejte je na pánev s olivovým olejem a plátky česneku. Trochu osolte a za častého míchání smažte, až budou cukety zlatavé barvy.
--Těstoviny dejte do vroucí vody a vařte je al dente.
--Tuňáka smíchejte na pánvi s restovanou cuketou. Přidejte těstoviny a pořádně promíchejte. Ozdobte bazalkou a podávejte.
Pórková polévka
Potřebné ingredience receptu
- 2 bujón zeleninový
- 1 kávová lžička kmín
- 3 ks větší brambory
- sůl
- pepř
- 1 kávová lžička majoránka
- 1 ks pórek
- 3 polévková lžíce olej - olivový
Postup přípravy receptu
Zeleninová polévka z pórku může zpestřit váš jídelníček.
Oškrabeme a omyjeme si brambory a na prkénku si je rozkrájíme na kostičky.
Pórek omyjeme a rozkrájíme na kolečka. Postavíme si hrnec na sporák, nalijeme trochu oleje a vhodíme kmín. Přisypeme pórek, brambory a osmahneme. Okořeníme a přilijeme vodu. Přidáme zeleninový bujón a vaříme.
Zahustíme podle sebe. Já používám dětskou krupičku.
Doba vaření je zhruba 25 minut.
Čočkový salát
Potřebné ingredience receptu
- olej
- sůl
- 2 vejce
- na ozdobu čerstvá pažitka
- 3 kuličky nového koření
- 5 kuliček celého černého pepře
- 2 ks mrkve
- 1 ks bobkového listu
- 1 cibule
- 2 hrnky čočky
- na zálivku
- 1 lžíce pikantní horčice
- ocet
- sůl
- 3 lžíce oleje
- mletý černý pepř
Postup přípravy receptu
Začneme propláchnutím čočky, kterou pak namočíme. Oloupeme mrkev na kolečka ji nakrájíme. Smícháme s čočkou, celým pepřem novým kořením a bobkovým listem. Dáme vařit. Když je čočka měkká vyjmeme koření a necháváme chvilku okapat. Oloupeme si a najemno nakrájíme cibuli, kterou přidáme do čočky s mrkví.
Poté si připravíme zálivku z oleje, octa, hořčice, mletého pepře a soli. Smícháme s čočkou a dáme do lednice odležet.
V misce si rozšleháme vejce, osolíme a na pánvi si z něj uděláme omeletu. Tu pak rozkrájíme a pokládáme na salát. Zdobíme nasekanou pažitkou
Rychlý hovězí guláš
Potřebné ingredience receptu
- 1 lžička majoránka
- 1/2 lžičky drcený kmín
- 4 lžíce sádlo
- 4 lžičky mletá sladká paprika
- 1 kostka masox
- 3 ks cibule
- 1/2 lžičky mletá pálivá paprika
- 4 - 5 stroužků česnek
- 750 g hovězí přední
- podle chuti mletý černý pepř
- sůl
- podle potřeby voda
- tmavá hotová jíška
Postup přípravy receptu
Přední hovězí si nakrájíme na kostky. V papiňáku (když se nebude dělat v papiňáku, tak počítejte s delším časem změknutí masa) si rozpustíme sádlo a na něm osmažíme najemno nakrájenou cibulku zasypeme červenou paprikou a minutku takhle smažíme.
Přihodíme maso a opékáme dokud není všude zatáhnuté. Jen co začne pouštět šťávu, tak osolíme, opepříme, posypeme kmínem.
Po chvíli zalijeme vodou a promícháme. Poté necháme dusit.
Vedle si necháme rozpustit masox ve vroucí vodě. Tu půl hodině vaření ke guláši přiléváme. Dále již vaříme odkryté. Postupně podle potřeby přisypáváme jíšku. Tak 30minut před koncem přidáme majoránku a prolisovaný česnek. Kdyby se přidal dříve, ztratil by částečně svoji chuť a vůni.
Guláš podáváme s houskovým knedlíkem či vařeným bramborem. Zdobíme cibulkou nakrájenou na kolečka.
Špenátová polévka
Potřebné ingredience receptu
- jíška
- 1 ks vejce
- 750 ml voda
- sůl
- 1 balíček mražený špenát
- 1 ks cibule
- 3 stroužky česnek
Postup přípravy receptu
Rozmrazíme si špenát, nemusí být úplně a vložíme ho do 3/4l vody. Vodu osolíme a přivedeme k varu. Takhle vaříme přibližně 15minut.
Zatímco se nám vaří základ polévky, tak si připravíme jíšku a osmažíme cibulku. Těmi pak zahustíme naši polévku. Do té ještě vmícháme 3stroužky prolisovaného česneku a 1vejce. Takhle ji už jen krátce povaříme a můžeme servírovat.
Výborná s čerstvým pečivem.
Anglický ovocno-zeleninový salát
Potřebné ingredience receptu
- 2 ks nektarinka
- 8 ks cherry rajče
- 2 ks broskev
- 4 ks menší jablko
- 3 ks rajče
- podle chuti sůl
- pažitka
- petrželová nať
- pepř
Postup přípravy receptu
Jednoduchý míchaný salát.
Ovoce podle vlastní potřeby oloupeme. Kde je třeba vyndáme pecky a jádřince.
Vše nakrájené na malé kousky vložíme do mísy, kde zamícháme.
Přidáme na drobno nakrájená rajčata, promícháme. K nim se přidají omytá cherry rajčátka. A nakonec přidáme petrželovou nať, najemno nakrájenou pažitku, osolíme a opepříme.
Vše řádně promícháme
Salát podáváme chlazený.
Tvarohová pomazánka s paprikou a rajčetem
Potřebné ingredience receptu
- 1 ks vejce natvrdo
- 1 ks cibule
- 1 lžíce hořčice
- 1 ks paprika
- 250 g tvaroh
- 1 kostka měkký sýr
- 1 ks rajče
- podle chuti kečup
- mletý pepř
- sůl
- majonéza
Postup přípravy receptu
U této pomazánky vyšleháme tvaroh s kečupem, hořčicí, solí a pepřem. Přidáme měkký sýr a pak podle chuti majonézu či tatarku.
K tomuto základu přidáme na kostičky nakrájené uvařené vejce, papriku, cibuli a rajče. Pomazánku pak dobře promícháme.
Tuhle tvarohovou pomazánku můžeme namazat na jakékoli pečivo.
Hledáte inspiraci na rychlou večeři a nechce se vám moc přemýšlet, notabene jít do obchodu nakoupit suroviny? Máme pro vás pár tipů na rychlou večeři, kterou sfouknete do půl hodiny a s několika ingrediencemi. Rychlá večeře může být teplá v podobě nějaké polévky nebo hamburgeru, nebo večeře studená v podobě například pomazánky nebo salátu. Vybírejte z naší speciální kategorie a pořádně si pochutnejte.